Jak zainstalować aplikacje wbudowane w Oracle APEX?

Oracle Application Express (Oracle APEX) jest dostarczane wraz z kilkunastoma aplikacjami (tzw. packaged applications), gotowymi do instalacji i bezpłatnego użytku. Część z nich to pełnoprawne aplikacje biznesowe które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w firmie i zastąpić niektóre aplikacje komercyjne (np. prosty system CRM, aplikacja raportowa, HR czy zarządzania i wsparcia sprzedaży). Jeżeli interesuje Cię co oferują aplikacje udostępnione bezpłatnie wraz z Oracle Application Express i jak możesz wykorzystać je w swojej firmie, przeczytaj naszą serię wpisów na ten temat.

W celu ich zainstalowania, należy przede wszystkim posiadać środowisko Oracle Application Express (domyślnie zainstalowane w każdej bazie danych Oracle od wersji 10.2). Jeżeli nie posiadasz APEXa, możesz jego, jak i dostarczane z nim aplikacje, zakładając bezpłatne konto na stronie apex.oracle.com.

Mając dostęp do samego APEXa należy:

  1. Uruchomić przeglądarkę i zalogować się do Oracle APEX
  2. Przejść do sekcji Application Builder
  3. Wybrać opcję Create
  4. Na ekranie Create an Application wybrać Packaged Application
  5. Następnie wybrać jedną z interesujących nas aplikacji i nacisnąć przycisk Install Application
  6. W wyświetlonym oknie wybrać rodzaj logowania (domyślnie Application Express Account, dzięki czemu będziemy logowali się do aplikacji przy pomocy tego samego konta, co do samego APEXa) i nacisnąć przycisk Next
  7. Na stronie podsumowania nacisnąć przycisk Install Application.

W tym momencie aplikacja zostanie zainstalowana na naszym środowisku Oracle APEX. Może to potrwać kilkadziesiąt sekund. W tym czasie tworzona jest sama aplikacja po stronie APEXa oraz niezbędne do jej działania struktury bazy danych w schemacie bazy powiązanym z APEXem. Po ukończeniu instalacji pojawi się informacja o poprawnym zakończeniu procesu i przyciski:

  • Manage – pozwalający na odblokowanie aplikacji, dzięki czemu będziemy mogli ją edytować z poziomu APEXa;
  • Run – pozwalający na zalogowanie się do aplikacji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *